شما اینجا هستید : خانه » آرشیو نشریه » شماره 5 » ۱۴۰ نفر از متهمان امنیتی به دانشگاه بازگشته اند

گفت‌وگوی «رمزعبور» با دکتر محمدمهدی زاهدی

۱۴۰ نفر از متهمان امنیتی به دانشگاه بازگشته اند

چکیده ۱۴۰ نفر از متهمان امنیتی به دانشگاه بازگشته اند :

دکتر محمدمهدی زاهدی،‌وزیر سابق علوم و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به صراحت درباره وضعیت آموزش عالی هشدار می‌دهد، آن گاه که می‌گوید: «بیش از 140 نفر از متهمان امنیتی که بخاطر وابستگی به گروهک منافقین، خلق عرب و سایر گروههای معاند نظام، دانشجو رد صلاحیت شده بودند و حتی علیه نظام سلاح به دست گرفته بودند، در حال حاضر به دانشگاه بازگشته‌اند.» گفت‌وگوی ما را با دکتر زاهدی در ادامه می‌خوانید.

۱۴۰ نفر از متهمان امنیتی به دانشگاه بازگشته اند

آقای دکتر در حال حاضر با توجه به عملکرد وزارت علوم، مهم ترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب، مجلس و بدنه دانشگاهی کشور را نسبت به وضعیت علمی کشور چطور ارزیابی می‌کنید؟

دهه چهارم انقلاب اسلامی دهه پیشرفت و عدالت است و اگر به سخنان رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر توجه کنیم می‌بینیم ایشان از جهت توسعه علم و فناوری بر علوم دانش بنیان تاکید جدی دارند، لذا تمام هم و غم مسئولان کشور و به خصوص کسانی که در حوزه علم و فناوری و به صورت ویژه تر در وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، وزات صنعت و حتی وزارتین نفت و نیرو فعالیت می‌کنند، باید این هم و غم را داشته باشند، البته دستگاه‌هایی مثل وزارت نفت، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، وزارت نیرو و تا حدودی وزارت بهداشت در برهه‌های مختلف کمتر در آن شاهد سیاسی کاری بوده ایم و در واقع آنها وزارتخانه‌های فنی و مهارتی هستند، که اولویت آنها کمتر مسائل سیاسی است، یعنی اگر قرار باشد، آنها دچار مسائل سیاسی شوند، خیلی زود آثار مخرب را نشان می‌دهد، از این رو وزن فنی آنها بر رویکرد سیاسی شان، غلبه دارد؛ بر همین اساس اگر در وزارت علوم هم اولویت علمی در نظر گرفته نشود و ما شاهد حاشیه‌سازی سیاسی باشیم، به این معنا که مسائل سیاسی و حواشی آن بر مسائل علمی و فناوری اولویت یابد، یقینا اثر خود را در مدت نه چندان طولانی یعنی در بازه زمانی ۳ یا ۴ سال نشان خواهد داد و کشور با مشکل جدی و چالشی در حوزه پیشرفت و استقلال روبه‌رو کند و موانعی بر سر راه خودکفایی ایجاد خواهد شد.

ناظر به همین تبعات، ما شاهد تذکرات جدی رهبری در حوزه علم و فناوری بوده ایم؟

تبعات سیاسی کاری در وزارت علوم، اثرش را هم در بدنه جامعه علمی و هم جامعه غیر علمی خواهد گذاشت، از این رو رهبر معظم انقلاب، در زمان‌های مختلف و به ویژه در طول یکسال گذشته، تاکید جدی داشتند که وزارت علوم و دانشگاه‌ها نباید جولانگاه، احزاب سیاسی شود، بلکه مسائل علمی و فناوری باید حرف اول را در دانشگاه‌ها بزند، در واقع این از مطالبات جدی نظام و همه دلسوزان انقلاب است.

آقای دکتر ما شاهد بودیم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه‌ها نسبت به نادیده گرفته شدن پیشرفت‌های کشور گلایه کردند و گفتند باید برای مسئولان در این زمینه «تور علمی» در نظر گرفته شود تا با واقعیت‌های علمی کشور آشنا شوند، به نظر شما با وجود این همه پیشرفت کشور در سال‌های اخیر، چرا برخی قصد انکار آن را دارند؟

گاهی از زبان مسئولان ارشد کشور مطالبی می‌شنویم طوری صحبت می‌کنند که انگار در کشور توسعه علمی نبوده است، شاید دلیل آن این باشد که شیب تند روند توسعه علمی در دولت‌های نهم و دهم که آقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور بود، اتفاق افتاده است.

یعنی نادیده گرفتن پیشرفت‌های علمی کشور هم نوعی سیاسی کاری است؟

برخی‌ها از باب مخالفت با احمدی‌نژاد،توسعه علمی کشور را هم کتمان می‌کنند؛ در حالی که شیب پیشرفت علمی کشورمان چیزی نیست که ساخته پرداخته پایگاه‌های اطلاعاتی درون کشور باشد، بلکه پایگاه‌های اطلاعاتی معروف مثل ISI که حتی از بعد سیاسی مخالف ما هستند، به این پیشرفت اعتراف کرده اند. در سال ۹۱ در این شیب تند رشد علمی، کشورمان ۱۱ برابر متوسط دنیا، رشد علمی داشته است و از سال ۸۴ که حدود سه هزار مقاله بوده به حدود ۳۰ هزا مقاله isi رسیده در سال ۹۲ رسیده و در همین سال به ۴۰ هزار مقاله در پایگاه sc pous رسیده و این تعداد غیر قابل کتمان بوده و موجب تعجب شیفتگان علم و دانش در کشورمان و به خصوص جهان اسلام شده است.
ما توانسته ایم در منطقه رتبه علمی بالا و والایی بدست آوریم و گاهی رتبه اول و گاهی هم دوم بوده‌ایم و در برخی شاخه‌های علمی رتبه زیر ۱۰ در جهان کسب کرده‌‌ایم. حالا چطور می‌شود برخی به صرف مخالفت با دولت نهم و دهم این پیشرفت علمی را نادیده می‌گیرند و خط بطلان می‌کشند، این جفا به کشور و ظلم در حق دانشگاهیان است که با چه عشقی تولید علمی داشته‌اند اما انکار می‌شوند.
کسانی‌که این پیشرفت علمی را انکار می‌کنند در واقع خصومت باندی و گروهی خود با دولت نهم و دهم را به خصومت با علم تبدیل کرده‌اند که به خاطر وجدان علمی نباید این کار را انجام دهند.

به نظر شما چرا در حال حاضر سایت‌های ضد انقلاب فارسی زبان و شبکه‌های معاند نظام از وزیر علوم جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند؟

باید از ایشان پرسید که چه عملکردی وزارت علوم داشته که موجب خوشحالی ضد انقلاب شده است و به دفاع از عملکرد وزارت علوم پرداخته‌اند، یقیناً این هشداری به عملکرد آن وزارتخانه است.

در بحث بازگشت متهمان امنیتی به دانشگاه‌ها در حال حاضر یکی از انتقادات اصلی نمایندگان این موضوع است آیا این متهمان در صدد بازگشت به عرصه دانشگاه هستند ؟

بیش از ۱۴۰ نفر ازآنها در حال حاضر بازگردانده شده‌اند و امروز بحث درباره کسانی است که با اینکه رد صلاحیت شده بودند و نمی توانستند وارد دانشگاه‌ها شوند و پرونده آنها مشکل داشت با تعهد یا تکمیل پرونده وارد دانشگاه‌ها می‌شوند. امروز صحبت از کسانی است که ورود به دوره ارشد و دکترا داشته‌اند در حالی که بخاطر وابستگی به گروهک منافقین، خلق عرب و سایر گروههای معاند نظام که بعضا علیه نظام سلاح به دست گرفته‌اند و از این حیث رد صلاحیت شده بودند. هیچ کشوری این کار را نمی کند که افراد مسلح ضد انقلاب علیه خودش را به این راحتی وارد سیستم کند. اما جای تعجب دارد که چرا وزارت علوم این کار را انجام داده است.
در واقع مشکل افرادی هستند که با وجود رد صلاحیت شدن و فعالیت مسلحانه علیه نظام به دانشگاه بازگردانده شدند و این علامت سوال برایمان وجود دارد که با کدام حجت شرعی این افراد وارد دانشگاه می‌شوند؛ لذا آقای وزیر علوم در جلسه استیضاح مجلس باید به این سوالات پاسخ بدهند.

این امر در سوال استیضاح‌کنندگان نیز وجود دارد؟

یکی از بندهای استیضاح همین موضوع است.

ماهیت این جریان چیست با توجه به اینکه این افراد به دنبال فتنه جدیدی از دانشگاه‌ها هستند؟

من نمی دانم فتنه جدیدی هست یا نه؛ ولی می‌گویم حضور این افراد در دانشگاه که در فتنه ۸۸ و ۷۸ بودند و الان مسئولیت گرفته‌اند و سایت‌های ضد انقلاب هم از عملکرد وزارت علوم دفاع می‌کنند و علیه استیضاح کنندگان موضع می‌گیرند، این مسائل باید رسیدگی شود.

آقای دکتر در حال حاضر به گزارش تحقیق و تفحص از وزارت علوم در مجلس رسیدگی شده است؟

بنده از این گزارش اطلاع ندارم اما حتما در مجلس این موضوع را دنبال می‌کنم.

آیا به نظر شما رئیس جمهور با روند سیاسی کاری در آموزش عالی و وزارت علوم موافق است؟

خیلی بعید می‌دانم که روحانی که مشی اعتدال را مطرح کرده موافق این رویکرد باشد چرا که این امر با اعتدال فاصله دارد. آنچه از اعتدال می‌فهمیم و روحانی نیز همیشه بر آن تاکید کرده با آنچه که می‌بینیم فاصله دارد کما اینکه در انتخاب روسای دانشگاه‌ها روحانی تذکر جدی به وزیر علوم داد و این نشان می‌دهد رئیس جمهور رویکرد انتخاب روسای دانشگاه‌ها را درست نمی‌داند.

رئیس جمهور چه انتقادی به وزیر علوم داشت؟

بحث کلی این بود که این روند در وزارت علوم را برای معرفی روسای دانشگاه‌ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی را قبول نداشت و تذکر دادند این روند درست نیست و در این خصوص بحث چالشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتفاق افتاد.

آقای دکتر تحلیل شما از ریشه ناآرامی‌های ۱۸ تیر ۷۸ در دانشگاه‌ها وعوامل بروز آن چیست؟

در بحث سال ۷۸، اتفاقی در کوی دانشگاه افتاد و عده‌ای با بزرگنمایی و بیگانگان با دروغ پراکنی یک فضای کاذب را علیه نیروهای انتظامی و امنیتی ما ایجاد کردند و با کمک برخی مسئولان در وزارت علوم و کشور این اتفاق شوم افتاد. در سال ۸۸ هم مجددا همان فعالان سیاسی جریان ۷۸ که در همان زمان با فریب افکار عمومی به دنبال سوء استفاده از دانشگاه‌ها بودند آمدند و این فتنه را ایجاد کردند .در واقع برخی از کسانی که فتنه ۸۸ را آتش زدند و آن را شعله ور کردند از همان افرادی بودند که با دانشگاه‌ها به ویژه چند دانشگاه در تهران ارتباط داشتند و به دنبال سوء استفاده از بستر دانشگاه بودند.
خوشبختانه در ۸۸ دانشگاه با بصیرت خود به محلی برای ایجاد فتنه بر خلاف سال ۷۸ تبدیل نشد. هرچند که فتنه گران بسیار تلاش کردند که افکار عمومی و دانشجویان را تهییج کنند اما نتوانستند کار خاصی انجام دهند.

با این تحلیل شما، آیا می‌توان قرینه سازی کرد که در حال حاضر نیز این جریان به دنبال تکرار فتنه در بستردانشگاه‌ها است؟

شواهد و قراینی در این زمینه هست؛ اما این وظیفه وزارت اطلاعات است که به این موضوع رسیدگی کنند.

یعنی شما معتقد به بازتولید این فتنه در بستر دانشگاه در دوره فعلی وزارت علوم هستید؟

بنده درباره بازتولید آن اتفاقات نظری ندارم؛ اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بین آن تفکر و منتصبان فعلی در وزارت علوم و دانشگاه‌ها ارتباط وجود دارد.

به نظر شما آیا اقدامات وزیر فعلی در زمینه‌هایی همچون استعلام‌ها و انتصابات قانونی است؟

فعلا وارد ریز این مسائل نمی شوم.

با توجه به شباهت عملکرد وزارت علوم فعلی با دوره وزارت علوم اصلاحات برایمان از آن دوره و اقدامات آن زمان یک بازخوانی داشته باشید.

مسئله اساسی در آن زمان توسعه علمی کشور نبود و در آن دوره شاهد سیاست‌زدگی وزارت علوم و جولان احزاب سیاسی در دانشگاه‌ها بودیم؛ آن هم بصورت یک طرفه، در آن دوران توسعه علمی متاسفانه رنگ و روی خوبی نداشت. پس ازاینکه در دولت نهم و دهم تلاش شد دانشگاه‌ها از سیاست‌زدگی خارج و اولویت خود را به مسائل علمی اختصاص دهند که پس از آن شاهد رشد علمی خیره‌کننده در کشور بودیم، اما برخی الان می‌خواهند دانشگاه‌ها را به دوره قبل که سیاست زده بود بازگردانند.

درباره ماجرای دانشجویان ستاره دار بیشتر توضیح دهید؟

از زمان دوران وزارت آقای دکتر معین به هنگام اعلام نتایج دوره کارشناسی ارشد هنگامی که جلوی اسم دانشجویی ستاره گذاشته می‌شد یعنی در پرونده‌اش در دوره لیسانس مشکلی داشت که باید به دانشگاه مراجعه می‌کرد و رفع مشکل می‌شد و همه ثبت‌نام شده و می‌شوند. اما مشکل دانشجوی ستاره‌دار اصلا وجود ندارد.

ماجرای بورسیه‌های دولت نهم به کجا رسید؟

بورسیه‌ها نیز بر اساس آنچه تاکنون ما اطلاع دریافت کردیم اکثریت قریب به اتفاق آنها مشکلی ندارند و با وجود این اگر در مورد افرادی خلاف یا تخلفی بوده است وزارت علوم می‌تواند در آن خصوص اقدام کند و ما از برخورد با متخلف حمایت می‌کنیم.

ارسال دیدگاه


− دو = 2

رفتن به بالا