شما اینجا هستید : خانه » آرشیو نشریه » شماره 2 » بارش شهاب به افق تل آویو

بارش شهاب به افق تل آویو

چکیده بارش شهاب به افق تل آویو :

«اگر غلطی از رژيم صهيونيستی سر بزند، جمهوری اسلامی تل آويو و حيفا را با خاك يكسان خواهد كرد. » پاسخ رهبر معظم انقلاب به تهدیدات رژیم صهیونیستی در اولین روز سال 92 در حرم مطهر رضوی بود. اهمیت این مواضع شجاعانه و مقتدرانه آیت الله خامنه ای به حدی برجسته بود که اکثر رسانه های بین المللی و منطقه نظیر العربیه و یدیعوت آحارنوت نیز آن را منعکس کردند. در داخل کشور نیز استقبال از اظهارات مقتدرانه رهبر انقلاب به حدی بود که مردم آن را به عنوان مهمترین جمله رهبر معظم انقلاب در سال 92 برگزیدند. این اتفاقات همگی حاکی از آن است که علی رغم تحریم های فلج کننده علیه جمهوری اسامی ایران، قدرت نظامی و توان موشکی کشور به حدی پیشرفت کرده است که در مقابل تهدیدات رژیم صهیونیستی، متقابلاً این رژیم را تهدید می کند و از موضع قدرت پاسخ می دهد. اطلاعات منتشر شده در این گزارش از منابع فارسی زبان داخلی و مصاحبه های مقامات رسمی تهیه شده است.

بارش شهاب به افق تل آویو

در سال‌های اخیر صلابت و اقتدار رهبر معظم انقلاب، فرماندهان نظامی و مسئولان لشکری در مواجهه با رژیم صهیونیستی به حدی اوج گرفت که کارشناسان نظامی جهان را مطمئن کرد قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران دیگر مانند سال‌های پس از انقلاب نیست که توان ساخت هیچ یک از تجهیزات نظامی را نداشته باشد. صنایع نظامی ایران از وابستگی صرف خارج شده بود و با عنایت پروردگار و اتکا بر کارشناسان داخلی و متخصصان بومی، صنایع نظامی کشور روزبه‌روز پیشرفته‌تر شد؛ کار به جایی رسید که با نگاه به درون و توجه به ظرفیت‌های داخلی، جمهوری اسلامی ایران توان ساخت انواع موشک، ماهواره، پهپاد، ناو، راکت، اژدر و تجهیزات مختلف نظامی را پیدا کرد. در این میان پیشرفت چشمگیر صنایع موشکی، نقش مؤثری در تقویت صلابت نظام ایفا کرد و توانست قدرت چانه‌زنی در مذاکرات با کشورهای غربی و واکنش به تهدیدات منطقه‌ای را ارتقا ببخشد؛ پیشرفتی که به مدد تلاش‌های شبانه‌روزی امثال دانشمند شهید سردار حسن طهرانی مقدم به بزرگ‌ترین قدرت موشکی منطقه و یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های موشکی دنیا تبدیل شده است و خواسته پدر موشکی ایران را که می‌گفت «روی سنگ قبرم بنویسید اینجا مدفن کسی است که می‌خواست اسرائیل را نابود کند» امکان‌پذیر کرد.
توسعه صنایع موشکی کشور در زمان جنگ تحمیلی و در شرایط تحریم نظامی همه‌جانبه، به همت مهندسین متعهد داخلی کار خود را از نقطه نزدیک به صفر آغاز کرد. صنایع موشکی مورد اشاره تنها بخش کوچکی از پیشرفت‌های کشور است که رسانه‌ای شده و مسئولین نظامی کشور به تبیین ابعاد آن پرداخته‌اند. علاوه بر فناوری موشکی کشور، صنایع نظامی در تسلیحات مختلف نظیر نفربر، جنگنده، پهپاد، ناو، اژدر و تسلیحات انفرادی نیز پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. در شرایط تحریم و فشار بین‌المللی، پیچ به پیچ این دستاوردها همگی حاصل توجه به توان داخلی است و کشورهای خارجی نمی‌توانند با دخالت یا فشار، موتور قدرتمند پیشرفت صنایع نظامی را خاموش کنند.

 

5-moshak-1-609

 

5-moshak-2-609

 

5-moshak-3-609

 

5-moshak-4-609

 

در مقابل پیشرفت‌های روزافزون صنایع موشکی کشور، اسرائیل نیز از جانب جمهوری اسلامی ایران، حزب‌الله لبنان و مقاومت اسلامی فلسطین احساس خطر کرده و سامانه‌ موشکی زمین به هوایی را طراحی و اجرا کرد. رژیم صهیونیستی با خیال در امان ماندن از حملات هوایی و ادعای غیرقابل‌نفوذ بودن محدوده زیر پوشش سپر موشکی خود، نام این سامانه را گنبد آهنین نهاد. به مرور زمان اما این گنبد به جولانگاه موشک‌ها و پهپادهای ایرانی تبدیل شد و سپر موشکی اسرائیل در مصاف با فناوری موشکی ایران مغلوب شد. در طول جنگ ۹روزه اسرائیل علیه مقاومت فلسطین، نیروهای مقاومت از نوار غزه، تل‌آویو و برخی از شهرهای سرزمین‌های اشغالی را با انبوهی از راکت‌های کوتاه‌برد فجر۵ موشک‌باران کردند. در سال ۹۱ نیز حزب‌الله لبنان با عبور از گنبد به اصطلاح آهنین، به عمق سرزمین‌های اشغالی نفوذ کرد و پهپاد ایوب توانست بدون شناسایی شدن از مراکز مخلتف اسرائیل نظیر نیروگاه اتمی دیمونا اطلاعات کسب کند. نهایتا ناکارآمدی گنبد آهنین در ۱۲ فروردین ۹۳ برای بار دیگر نمایان شد و با اختلال در سامانه گنبد، دو موشک به اشتباه به شهرک صهیونیست‌نشین ایلات شلیک شد! نفوذ پهپاد حزب‌الله لبنان به آسمان اسرائیل و حملات موشکی مقاومت فلسطین نشان داد گنبد آهنین در مقابل حملات هوایی همسایگان چندان هم کارامد نیست، حال آن که این گنبد پوشالی می‌خواست در مقابل بارش شهابی نیز استقامت کند.
براساس اطلاعات مرکز آمار اسرائیل در سال ۲۰۱۲ پرجمعیت‌ترین شهرهای اسرائیل به ترتیب اورشلیم، تل‌آویو و حیفا هستند. با توجه به اطلاعات این مرکز، جمعیت این سه شهر در مجموع نزدیک ۲۰% از جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهد. به علت تراکم جمعیت، یک فروند موشک شهاب۳ می‌تواند صهیونیست‌های ساکن تل‌آویو، اورشلیم و حیفا را مورد هدف قرار دهد. لذا براساس توانمندی‌های کشور، می‌توان با موشک سجیل زیرساخت‌ها را نشانه رفت و با موشک‌های شهاب۳، قدر و عاشورا فضای مسکونی شهر را تا انهدام قطعی صهیونیست‌ها مورد حمله قرار داد.
اهداف با اولویت بالای بارش شهابی در اسرائیل مراکز اتمی، نظامی و سیاسی این غده سرطانی است. نیروگاه اتمی دیمونا که در مرکز تحقیقات هسته‌ای نقب در منطقه جنوبی واقع شده است از جمله مهمترین این اهداف است. دیمونا مهمترین نیروگاه اتمی اسرائیل به شمار می‌رود که در حدود سه هزار نفر دانشمند و کارشناس فنی دارد. همچنین در این منطقه کارخانه آزمایش پلوتونیوم اسرائیل و زیرساخت‌های مرتبط با تسلیحات اتمی نیز قرار دارد. همچنین آزمایشگاه مشترک آمریکا و اسرائیل برای آزمایش عملیات سایبری علیه تأسیسات هسته‌ای ایران (از جمله ویروس استاکس‌نت) در دیمونا قرار دارد. نیروگاه اتمی عیلابون که در منطقه شمالی اسرائیل واقع شده است، دومین انبار تسلیحات اتمی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود که در زیر زمین گسترش یافته است. انبار تسلیحات اتمی دیگر اسرائیل، تیروش نام دارد که در منطقه اورشلیم و نزدیک پایگاه هوایی سدوت میخا مستقر شده است. برخی منابع خارجی ادعا می‌کنند عیلابون، انبار تسلیحات اتمی تاکتیکی و تیروش، انبار تسلیحات اتمی استراتژیکی اسرائیل هستند. اهداف اتمی دیگر برای موشک‌های ایرانی، سایت اتمی یودفات و سایت اتمی ناهال سورک هستند.
اهداف نظامی اسرائیل نیز از اولویت‌های قدر و عاشورا و سجیل و شهاب هستند. پایگاه هوایی سدوت میخا محل استقرار موشک‌های بالستیک جریکو است و پایگاه هوایی تل‌نوف واقع در منطقه مرکزی، محل استقرار هواپیماهای اف۱۵ مجهز به تسلیحات هسته‌ای قرار دارد. پایگاه هوایی رامون در جنوب شرقی بئرشبع نیز از تعدادی از هواپیماهای اف۱۶ را نگهداری می‌کند. پایگاه نظامی زیرفین در شرق شهر پرجمعیت ریشون صهیون نیز از جمله پایگاه‌های مهم رژیم اشغالگر است. تمامی این مراکز تنها بخشی از اهداف موشک‌های میان‌برد ایرانی است که در صورت کوچک‌ترین خطای اسرائیل فعال می‌شوند. در کنار موشک‌های میان‌برد، انواع موشک‌های کوتاه‌برد که در اختیار حزب‌الله لبنان و مقاومت فلسطین قرار دارد نیز رژیم صهیونیستی را تهدید می‌کند و این اقتدار نیروهای اسلامی باعث تجدیدنظر اسرائیل در حملات جدید به لبنان و غزه می‌شود.

 

5-moshak-5-609

 

5-moshak-6-609

 

5-moshak-7-609

 

نویسنده :

روزنامه نگار

تعداد مطالب : 9

دیدگاه ها (4)

 • مهدی

  سلام خداقوت. احسنت بر دلاوران ایران زمین. درود برشما. باید الله اکبر گفت و شورید و تاخت بر دشمن. دشمن هرکه باشد، داخلی و خارجی نداریم. الله اکبر خدا پشت و پناهتان. یا حق./

  پاسخ
 • ss

  درود بر رهبر مقتدر و عزیز ملت مسلمان ایران
  لیبک یا خامنه ای

  پاسخ
 • حسین

  جانم فدای رهبر.

  پاسخ
 • مهدی

  به شکر خدا و با کمک همین توان موشکی و نظامی فعلی ایران تا این تاریخ آمریکا و اسرائیل جرات حمله به ایران را نکرده و نداشته اند و به کمک خدا نیز تا ۱۰،۰۰۰ سال آینده نیز جرات حمله به ایران را نخواهند داشت .

  پاسخ

ارسال دیدگاه


پنج − 4 =

رفتن به بالا